Az úgy kezdődött hogy kaptunk egy nagyon kedves felkérést. Old település polgármestere (Baski László) megtisztelt minket azzal, hogy szerepelhettünk egy Dunántúli Naplóban megjelenő "vidékmellékletben". Az egy oldalas melléklet igazából Old települést mutatta be, de mi mint "csatoltak" beletartozunk ebbe a közösségbe hála istennek. Egy szombat délutáni időpontban, mondanom sem kell a felújítás kellős közepén :-), megjelent a polgármester és az újságíró-fotós, Babos Attila. András összefoglalta a nem épp kiforrott stratégiánkat a tanyára költözéssel kapcsolatban, készült néhány fotó és izgatottan vártuk a megjelenést. Amely el is jött, méghozzá elég hamar, egy nagyon kedves barátnőm fel is hívta a figyelmemet hogy mekkora kép van rólunk az újságban. Aztán megláttam. És tényleg. Bazi nagy. Enyhén szólva sokkolódtam :-) Már persze félretéve őrizgetem hogy majd az unokáim is látni fogják... remélem :-) Mesélem majd hogy hihihi öreganyátok milyen kis vidám volt a jóvágású öregapátok mellett :-) Meg hogy figyeld már macska hogy beficcent a képbe. Ja meg hogy emlékszel hogy akkoriban csak egy napig tartott a másnap :-)? Meg hogy nézd már mennyit szívtunk azzal a tetővel. És emlékszel amikor azt hittük hogy nálunk mindig lesz valami mesterember meg a segédje, meg tuti hogy még eggyel kevesebb festéket vettünk, meg szaladj már el a legközelebbi településre 25 kg Rigips-ért? És hogy mennyi dolog van amire nem számítottunk amikor ide költöztünk? És mennyi amire meg igen? És hogy mennyire jó hogy ide költöztünk? :-D
2012. december 4., kedd
2012. október 29., hétfő
Sajttündérek
Sajttündérek kavarnak |
Ezt a bejegyzést már régóta érlelem (jaj ez is milyen jó kis sajtkészítős szó :-) ), konkrétan augusztus vége óta, amikor is volt szerencsém részt venni Pozsa Panni sajtkészítő tanfolyamán.
A tanfolyamot a weboldalán (http://www.hazisajtkeszites.hu/) találtam és egyszerűen nem tudtam ellenállni. És meg kell mondjam, felejthetetlen élményben volt részem.
3 nap Biatorbágyon egy erdei táborban egy kötegre való különleges emberrel, akik nagy nagy lelkesedéssel vetették bele magukat a sajtkészítés tudományába, és természetesen az oktatónkkal Pannival, aki gigászi méretű türelemmel viseltetett irányunkban és elérte hogy diákjai azóta is töretlen lelkesedéssel kísérletezzenek, keverjenek, érleljenek. Az elméleti rész után két és fél napig hőmérőztünk,oltottunk, alvadékot vágtunk, csöpögtettünk, formáztunk, préseltünk. És nem mellékesen kóstoltunk, kóstoltunk és kóstoltunk.
Mozarellakészítés titkos fogása |
Elmondanám, hogy a sajtkészítés folyamata nem egyszerű. Sőt. Gyengébb idegzetűek csak dobozos sör, esetleg Hernyák birtokról származó bor támogatásával kezdjenek hozzá és még így sem garantált a siker :-). Ami mindennek az alapja az ugyebár nem meglepő módon a tej. Ami nem mindegy, hogy milyen. Az egyik legfontosabb ismérvén kívül, vagyis, hogy milyen állathoz tartozott eredetileg, még számos más szempontot is figyelembe kell venni. És amikor végre megvan a megfelelő tej, akkor végre kezdődhet a munka. Mivel az egyik lényeges szempont a tej frissessége, a beszerzésénél kisebb akadályba ütköztem amikor itthon megpróbáltam alkalmazni a tanultakat. A környéken senki nem tudott friss (nem pasztőrözött és egy-két napig hűtött) tejforrást. De aztán ragyogó ötletünk támadt. Egyik nap hazafelé menet megálltunk az út mellett ahol tehenek legelésztek. És ilyen egyszerű :-).
![]() |
Első sajt segítség nélkül :-) |
Eddig még egy félresikerült joghurt, és egy egészen ehető bazsalikomos friss sajt van a rovásomon, amellett, hogy a táborban, természetesen segítséggel, egy kifejezetten finom édesköményes friss sajt és egy trappista jellegű érleltebb készült amit még itthon szeretgettem. A megszerzett tudás mindenesetre alkalmassá kellene, hogy tegyen többek között krémsajt, orda, mozarella, friss sajt, joghurt, túró és akár parenyica készítésére is.... Nem mondhatom, hogy ellen tudok állni a kísértésnek. Mindenképp folytatom. Itt a blogban is.
2012. október 23., kedd
Meglepetések

2012. október 13., szombat
Magaságyás 2.


Az biztos , hogy jövőre finomítok a módszeren, mert van egy-két növény ami nem biztos, hogy a megfelelő helyen volt.
Idén a következő stratégiát követtem: a házhoz közeli keretbe ültettem "normál" és koktél paradicsom- valamint paprikapalántákat. A gazosodás szempontjából telitalálat volt a beültetés, ugyanis alig kellett gazolni, főleg miután mulcsot is tettünk a tövekhez, ez a vízháztartást is segítette, nem kellett olyan gyakran öntözni. Ezeknél a palántáknál inkább a balfácánságom volt az igazi baj, azon túl hogy nem kötöztem fel őket időben, még a hónaljhajtások kitörését sem csináltam megfelelően, vagyis szinte a földig burjánoztak a paradicsomtövek :-)
A másik ágyással kicsit jobban startoltam: eperpalánta, spenót, újhagyma, snidling, kakukkfű, metélőpetrezselyem, és rozmaring. Aztán amikor a spenót elkezdett felmagzani (vagyis magot hoz, és akkor már nem javasolják a főzőcskézést belőle) kiszedtem és helyettesítettem mangolddal (ezeknek nagyon jó helyük van most a fagyasztóban, hozzáteszem jelenleg egy fűszálat sem lehet a fagyasztófiókokba beletuszkolni).
A kiszedett spenót helyett uborkamagot is vetettem, amit sikeresen meg is karóztunk, mármint nem a magokat, hanem a növényeket amikor már kibújtak (ez a képen is látszik, faágakat meghajlítva összekötöztünk), idén tulajdonképpen uborka-nagyhatalom voltunk. Legalábbis a nyers uborka tekintetében. A befőzés már nem ment ennyire zökkenőmentesen, de erről majd egy másik bejegyzésben :-).

2012. október 8., hétfő
B mint blog, és mint bővítés
Az igazság az hogy télen,amikor nincs kint munka kertben, és elég hamar beszorulunk a házba, valahogy jobban megy az írás, de való igaz megint lemaradtam a közzétételekkel. Mentségem nincs, talán csak annyi hogy körülbelül 5 piszkozatom van, amiket még csiszolgatok, reszelgetek, hogy bevállaljam :-) Azt bizonyára észleltétek hogy egy kicsit megváltozott a látvány, eljutottam arra a pontra hogy jó lenne kicsit kipofozni a felületet. Mivel egyenlőre még próbálkozom, nem zárom ki hogy a következő néhány alkalommal mindenféle akciókat követek el a színek, elrendezés és hátterek tekintetében, de azért ez még ugyanaz a blog :-)
Jobban mondva egy, az utóbbi időben tapasztaltabbnál gyakrabban frissülő....


2012. augusztus 9., csütörtök
Az új....
Konténer. Ennyi. Már egyszer örvendeztem és ujjongtam, hogy lett kukánk, akkor még az ígérettel, hogy egyszer csak lesz szemétszállításunk is. Ma délután erre a nagy fényes dologra lettem figyelmes amikor az utcánkon (na ez milyen egy nagyképű szöveg :-) ) autóztam. A konténer. Az igaz hogy halvány sejtésem sincs hogy mikor, és milyen gyakran ürítik, na de ne legyünk kicsinyesek, hiszen ez fény(lik) az alagút (utca) végén. Holnap reggel fel is avatom, pont van egy zacsi kidobnivaló szemetem. De ha esetleg nem lenne, állítom hogy összekaparnék valahonnan. Most hirtelen persze semmi nem jutna eszembe, de mint észrevettétek agyalásban jó vagyok. Magamnál csak egy jobb agyalót ismerek, ő a kombinálás/szervezés mestere, hihetetlen hogy hogy jár az agya, le a kalappal. Én csak néha kapkodom a fejem. A tanyájuk felújításánál kivételes kreativitás és ötletroham eredményét lehet megfigyelni, és ő volt az aki a fürdő ablak helyett egy kertre nyíló ajtót vizionált nekünk, köszönjük innen is Artúr! Nagyon imádjuk (az ajtót is meg őt is :-)), bár gondolom ezt már hallotta elégszer :-).
Ebből a családból a legjobb barátnőm (ugyanis Artúr a hites párja) is kimagasló teljesítményt nyújt sok mindenben, amit persze a jóváhagyása nélkül nem részletezek (bár nem vagyok felhatalmazva hogy beleszőjem őket a történetbe, meg kell hogy tegyem, mert sok száz szál köti őket hozzánk és a projektünkhöz is), de innen is üzenem hogy büszkék vagyunk rá nagyon! Jut eszembe tőlük kaptunk "kölcsön" a múlt hétvégén még egy "új" dolgot, a tanya legújabb birtokfelügyelőjét, akiről mellékelek is egy képet. Innentől kezdve reszkessen minden rossz szándékú betolakodó: :-)
2012. augusztus 7., kedd
Kerítés



2012. augusztus 6., hétfő
Újratöltve

Lemaradtam. Mentségem nincs, de hogy újra visszakerüljek nálatok a pikszisbe (ezt a szót vajon így kell írni?) közzéteszek néhány előtte - utána fotót a házról. Az apropó az hogy megint lendületbe jöjjek, na meg az hogy találtam egy-két olyan fotót, ami a legelején készült amikor még csak kívülről néztük a házat megvétel előtt. Miután szerencsésen felfedeztem ezeket a profinak távolról sem nevezhető képeket, megpróbáltam rekonstruálni a helyet ahonnan csináltam (mint látjátok, több-kevesebb sikerrel. Szinte már el is felejtettem hogy kezdődött. De így. :-) A szemfülesek felfedezhetik a magaságyást is (amiről már sokat írtam, de még nem eleget) és a kerítést is amelynek egy hihetetlen érdekfeszítő külön bejegyzést szentelek majd. :-) A másik tanulságos történet a kúthoz kapcsolódik, amit a régebbi képeken a házhoz elég közel lehet felfedezni, aztán távolabb, aztán meg... na erről is írok majd. A következő részek tartalmából :-). Ígérem gyakrabban jönnek a következő részek. De tényleg. Jut eszembe a képekkel kicsit csaltam. Nem kell hozzá alaposabb szemrevételezés hogy lássuk, a régi téli az új nyári. Csak hogy erősebb legyen a kontraszt. Csak semmi manipuláció :-).


2012. július 2., hétfő
Hulladék

Koccintunk is egy kis bodzapezsgővel. :-D Kövessétek a példánkat és ünnepeljetek. Minden kis apró eredményt. Egészségetekre!
2012. június 4., hétfő
Még mindig bodza.

Igen. Még mindig. Ugyanis két újabb dologhoz kapcsolódott számomra a bodza. Az egyik a bodzapezsgő. Mi is, mint gondolom sokan, River Cottage rajongók vagyunk. Ott hallottuk mi is, mint gondolom sokan, a bodzapezsgő receptjét. És úgy döntöttünk kipróbáljuk. De tényleg. Ehhez megvoltak az üvegeink. És egypár neten talált tapasztalatleírás. A szétdurranó üvegekről. Rémisztő :-) Szóval ez ellen úgy védekezünk (jobbat nem tudunk), hogy nem töltjük tele az üvegeket. És miután ledugóztuk (illetve lecsatoltuk-csatos üvegek révén) az üvegeket, 10 nap várakozás. Aztán reményeink szerint bodzapezsgő. A receptet sok helyen meg lehet találni a neten, én itt nem írom le, max ha sikerült :-D. Igazából bodzaszörp kicsit hígabban és élesztővel.

2012. május 30., szerda
Bodzabodza


Hozzá kell tennem, hogy az utcában velünk szemben minimum 5 bokor van, szóval nem vagyunk bodzavirág híján. Felvilágosult városi fiatalok internettel hogyan kezdenek neki ennek az ügynek? Nem, nem. Először is, az ismerősöknél fellelhető receptekre figyelnek csillogó szemmel. Na aztán jön az internet. Merthogy nincs két egyforma recept. Igaz, a neten sincs. Jó jó, de ott legalább le van írva. Ha elég gyorsan váltogatunk a receptek között, akkor csinálhatunk egy nagyon frankó kombinációt. (Aminek így utólag egy hátránya van, hogy elfelejtettük lejegyezni melyik receptből mit használtunk, szóval a következő bodzaszörp várhatóan eltér majd ettől :-).)


2012. május 20., vasárnap
Megfejtés

2012. május 16., szerda
Csak egy rövid találós kérdés
Kicsit lemaradtam, dehát most ezerrel hajtok a melóban :-). Szóval a találós kérdés az hogy mit látunk a képen? Adok egy kis gondolkodási időt. 5. 4. 3. 2. 1. Tippek?
Ez lesz a következő részben :-)
Ez lesz a következő részben :-)
2012. május 2., szerda
Horgászkalandok

Na de engem nem lehet elrettenteni. Ha egyszer meg akarom nézni hogyan horgászik az uram akkor nem tarthat vissza semmi. Tavasszal újrapróbálkozunk. És újra próbálkoztunk. Akkor már eljutottam addig hogy kukoricával felszereltem egy botot. mielőtt a szélvihar majdnem engem is berántott a vízbe. Pálinka legurít. Cucc összeszed, és séta vissza.
De ha belegondolunk, épp itt az ideje egy nyár eleji horgászatnak. Vajon mivel készüljek? A laposüveget nem hagyom otthon. :-D
2012. április 21., szombat
Magaságyás
Közkívánatra :-). Csak mert már rég kész van, de mindig más téma jutott eszembe, ezt pedig tologattam.Előzetesen annyit, NŐ A FŰ. Köszi a pozitív energiát! Na de vissza a magaságyáshoz. Agyaltunk. Ezer ötletem volt, hogy miből kellene építeni. Ezer meg egy. aztán az egy vált be. Igazából én próbáltam lebeszélni Andrást. Ma már bánom. Mármint hogy próbáltam lebeszélni. De örülök hogy nem sikerült. :-) Mert végül gyürice lett. Jó ez a szó. A helyi lakosok így hívják. Azt hiszem valamilyen törpe akác féle. De ebben nem vagyok biztos. De hajlékony ágakról van szó, és ezek alkotják a magaságyás oldalát. A terv a következő volt. Fonunk. Őszintén bevallom ehhez én nem sokat tettem hozzá. Annyit talán hogy levagdostam a felesleges ágakat a fonásra ítélt alapanyagról. A férjem végtelen türelemmel font. Két darab párhuzamos ágyást. Aztán meg kellett tölteni. Levágott ágakkal, földdel, trágyával kevert földdel. De a fonás után úgy döntöttünk hogy belülről kicsit szigetelünk műanyagfóliával, aztán töltjük meg. Összevissza négy hétre volt szükségünk befejezni, hétvégéken finomítottuk. De megvan. A képeken látszik a folyamat, ha kérdés van csak hajrá :-) Az egyikben már virágzik az eperpalánta. Jó, jó tudom hogy nem garantálja a gyümölcsöt, de majdnem. És én bizakodok. Mint mindig. És azért valljuk be, ez máris mindennek a kezdete.
2012. április 18., szerda
Kezdő kertész
Ez a cím enyhén szólva is nagyzolós volt :-). De szükségem van ma nagyzolásra ugyanis ez a hetem eddig pocsék volt. Remélem nektek szupi hetetek volt, eddig és így is lesz, főleg miután elolvastátok a kezdő kertész néven nevezett egyén kalandos történetét. Jelentem lehet engem lelkileg szupportálni (na jó tudom ám hogy nincs ilyen magyar szó), ugyanis lemerült az energiám. És még a fű sem nő :-). Na de hogy a címhez méltó legyek elmesélem hogyan kezdtünk bele a kertészkedésbe. Azt már említettem hogy virágokkal az elejétől fogva kísérleteztünk, (több kevesebb sikerrel, ugyanis általában az ültetés és kihajtás helyét a következő évben valamilyen sitt termék foglalta el) de eljött a nap, amikor úgy döntöttünk hogy a telek hátsó részében a félig ledőlt magaságyást használatba vesszük. Azt hiszem ez a házfelújítás közepe felé volt. Helyrepofoztuk anyósom segítségével (hozzáteszem az ő segítségével nagyon nagyon sok mindent csináltunk, hihetetlen stramm asszony, és mindig segít amikor csak itt van, szégyenemre sokat kell mosogatnia is :-( ). Köszi köszi kösziiii. Visszatérve a lényegre. magaságyás oldalai feltámogatva. mehet bele a mag. Őszintén nem emlékszem, hogy tényleg csak cukkinit és zöldhagymát ültettünk. Illetve vetettünk. Kötve hiszem. Mondanom sem kell, csak azok keltek ki, de kikeltek. Éljeeeen! Mehet a szüret. A kanyarhagyma láttán elfogott az aggodalom... Aztán rájöttünk, a magaságyás alján műanyag fólia van leterítve. Szóval kifejlesztettük a derékszögű zöldhagymát.

2012. április 10., kedd
Füvesítés
Szorítsatok. Fű növekedj, fű növekedj.....
2012. április 3., kedd
Tavaszi vendégek

2012. április 2., hétfő
Festés még mindig



De tényleg. Mi történhet? Legfeljebb ütvefúróval csiszolunk.
Indulhat a festés. Két réteg sötét lazúr. Itt már éreztem hogy a fenéken csúszva festés nem az erősségem. Száradás után másnap nekiálltunk a színezésnek. A taktika az volt hogy egyikünk jobbról indul a kékkel, a másik pedig balról a fehérrel. Aztán történt egy apróbb számolási hiba. Így került két kék csík egymás mellé. Jöhet a csiszolás. Már akkor látszott hogy ez nem lesz egyszerű pedig csak egy fél csíkról volt szó. Azért mire végeztünk mindenképpen jót tett volna egy csontkovás aki kihajtogat. A következő napra maradt a csiszolás. Először kézzel, de rájöttünk hogy a zománc ehhez túl kemény. Bár nem lett olyan cizellált, de a szalag csiszólóval elért eredmény is teljesen megfelelt a célnak. Amikor neki kellett állni lakkozni, közel sem voltam olyan ruganyos mint az első nap, de lelkesen hajolgattam, csúsztam-másztam. Állítom, van olyan csík amit többször kentem át, de remélem olyan nincs amit egyszer sem. Volt hogy elvesztettem a fonalat. :-) A maradék kék festékkel megszíneztük a fehéret és a fenyőbútorokat is lefestettük. Oda vagyok érte.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)